Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie
ul. Brzozowa 75, 05-080 Izabelin
Centrala telefoniczna:
22 75-23-000
tel. 22 75-23-221
fax 22 75-23-009
tono@laski.edu.pl
KRS 0000054086

Internat w Rabce-Zdroju

„Dom, w którym są dzieci i młodzież, powinien być pełen wesołości i radości. Wspomnienia z tego domu powinny być najmilszymi wspomnieniami życia” – staramy się realizować to przesłanie patronki Dzieła Lasek – Matki Elżbiety Czackiej, by naszym wychowankom stworzyć optymalne warunki i domową atmosferę, dającą im poczucie akceptacji, miłości i bezpieczeństwa, a zarazem zapewnić wszechstronny rozwój.

Warunki mieszkaniowe

Dzieci i młodzież mieszkają w czterech grupach internatowych, nowocześnie i dobrze wyposażonych, przypominających domowe i ciepłe warunki. W skład każdej grupy wchodzą następujące pomieszczenia:

  • dwie duże sypialnie, gdzie nasi wychowankowie z pomocą wychowawców odrabiają lekcje, a na wygodnych tapczanach śnią najpiękniejsze sny,
  • wygodna i wielofunkcyjna świetlica, gdzie toczy się życie towarzyskie grupy – to miejsce na wspólne słuchanie muzyki, czytanie książek, zabawę, rozmowy na najbardziej błahe i poważniejsze tematy, to miejsce wspólnych spotkań, zbiórek tematycznych, a także grupowych uroczystości (imieniny, urodziny, itp.)
  • nowoczesne łazienki, gdzie każde dziecko ma swoją półkę z przyborami, gdzie wieczorami można zażywać kąpieli bąbelkowych w wannie lub korzystać z prysznica, a rano przed wyjściem do szkoły zadbać o swój image (piękna fryzura, czysta i radosna buzia), itp.
Radosna dziewczyna na ścianie wspinaczkowej.
Uśmiechnięta uczennica prezentuje upieczone babeczki z kremem i owocami.

Posiłki – pachnące domem, smakowite i zdrowe (śniadanie, II śniadanie w szkole, obiad, podwieczorek i kolacja) nasi mieszkańcy spożywają na dużej jadalni, gdzie każda grupa ma swoje oddzielne pomieszczenie; to również miejsce wspólnego biesiadowania podczas internatowych i szkolnych uroczystości. W czasie codziennych posiłków nasze dzieci i młodzież uczą się samodzielnego posługiwania sztućcami, nalewania płynów i nakładania potraw. Tutaj degustujemy też wspólnie przygotowane wypieki i desery.

Wartości, zainteresowania

W internacie wychowankowie wzrastają w wartościach chrześcijańskich, mają możliwość pogłębiania swojej wiary poprzez wspólna modlitwę i udział w uroczystościach religijnych. 

Rozwijają swoje talenty, zainteresowania angażując się w zajęcia rewalidacyjne, muzyczne, plastyczne, kulinarne, teatralne, sportowe, poznawcze. Nasi mali artyści biorą udział w różnych konkursach, festiwalach i wydarzeniach kulturalnych na terenie regionu i całej Polski. Najwięcej osiągnięć mamy w konkurencjach plastycznych i muzycznych, bierzemy udział w spartakiadach sportowych, a nasz teatr wystawia swoje sztuki dla szerszego grona publiczności. Jest to wspaniała okazja do integracji ze środowiskiem ludzi widzących, do spotkania z rówieśnikami, do prezentowania swoich umiejętności i talentów, a przez to kształtowania w każdym wychowanku poczucia własnej godności i satysfakcji ze zdobywanych wyróżnień, nagród i dyplomów.

Wychowawczyni przytula uczennice na plaży nad morzem Bałtyckim.
Wychowawczyni z uczniami na Gubałówce. W tle widać szczyty Tatr.

Atrakcje, integracja

Najważniejszym naszym zadaniem jest usamodzielnianie dzieci tak, aby w przyszłości z wieloma czynnościami życia codziennego potrafiły poradzić sobie same. Po lekcjach – odrabianych indywidualnie z wychowawcą – w czasie popołudniowym dzieci korzystają ze spacerów i zabaw na świeżym powietrzu, aktywnie korzystają z rekreacji i wypoczynku na terenie Rabki i okolic, wyjeżdżają na rożne ciekawe wycieczki, które pomagają poznać przyrodę, historię i otaczający nas świat. Na terenie Ośrodka posiadamy dwa atrakcyjne place zabaw, a chętni mogą korzystać z jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach, w zimie na sankach.

W naszym Internacie nie ma czasu na nudę! Oprócz codziennych zajęć i czynności, wiele czasu poświęcamy na zabawę, śmiech i taniec. Dobrą okazją są do tego zabawy andrzejkowa i karnawałowa, spotkanie ze św. Mikołajem, itp.

Cała wspólnota internatu: wychowawcy i wychowankowie – wspólnie angażują się w przygotowanie najważniejszych dla nas uroczystości: święta domu i spotkania opłatkowego. To mobilizacja wszystkich sił i pomysłów do wspólnych przedsięwzięć takich jak przedstawienia teatralne, gdzie na deskach naszej sceny spotykają się duzi i mali aktorzy. To wreszcie wspaniała okazja do pokazania swoich talentów, wyrażania emocji oraz wzajemnej integracji i pogłębiania relacji i przyjaźni między domownikami.

Internat to drugi dom – uczy, wychowuje i przymnaża radości!

Uczeń przygotowuje ciasteczka.
Uczennica w wiosennej sukience podlewa kwiaty podczas przedstawienia.

Twój gest ma ogromne znaczenie!

Tylko jedno kliknięcie dzieli Cię od wsparcia dalszej działalności Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi!

Na cele statutowe

 
Wybierz metodę płatności
Dane osobiste

Terminy

Przekazuję: 100,00zł