Zajęcia sportowe w Laskach

W Laskach dzieci i młodzież ćwiczą nie tylko podczas lekcji wychowania fizycznego, ale również w czasie wolnym doskonalą swoją sprawność ruchową.

Na ogromny wpływ wychowania fizycznego w procesie rewalidacji niewidomego i słabowidzącego dziecka zwracała już uwagę Matka Czacka, między innymi w artykule “Dziecko niewidome”. Zachęcała do pobudzania niewidomego do maksimum aktywności i doprowadzenia go do “…najwyższego dostępnego mu stopnia samodzielności i samowystarczalności oraz zahartowania na przeciwności i trudności nierozłącznie związane z życiem w ogóle, a szczególnie z jego kalectwem…”. Dbała o ruch na świeżym powietrzu. Dzieci codziennie chodziły na dwugodzinne spacery, a przed wieczorem kąpała je w małym stawie. Uważała ćwiczenia ruchowe na dworze za trudniejsze dla niewidomego niż gimnastyka w przestrzeni zamkniętej i na przyrządach. “…W Laskach dopiero marzy się o boiskach, pływalniach, różnych urządzeniach sportowych…” – czytamy we wspomnianym artykule – “…ale tyle marzeń już się ziściło, iż można mieć nadzieję, że i te się spełnią…”.

W Laskach dzieci i młodzież ćwiczą nie tylko podczas lekcji wychowania fizycznego, ale również w czasie wolnym doskonalą swoją sprawność ruchową. Korzystają z obiektów sportowych oraz pomocy wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej i trenerskiej. Niewidomi i słabowidzący uprawiają w Laskach wiele dyscyplin sportowych. Od 1996 roku działa przy Ośrodku Uczniowski Klub Sportowy, prowadzący zajęcia z lekkiej atletyki, pływania, goalballa, futsala, showdowna i kolarstwa tandemowego.

Przez wiele lat nasz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy był organizatorem Ogólnopolskich Wiosennych Biegów Przełajowych dla niewidomych i słabowidzących. Trasa wiodła pięknymi, malowniczymi ścieżkami Puszczy Kampinoskiej.

Najpopularniejszą grą zespołową niewidomych jest goalball (gra w piłkę dźwiękową). Szczególnie chętnie uprawiają ją chłopcy, ale w ostatnich latach również dziewczęta. Zespół dziewcząt i młodzików (do 16 lat) od wielu lat zdobywa złote medale na Mistrzostwach Polski Juniorów.

Dyscypliną, którą mogą się zajmować niewidomi w okresie zimowym jest narciarstwo biegowe. Tereny wokół Ośrodka doskonale nadają się do tego rodzaju sportu. W ostatnich latach nasi “narciarze” brali udział w Biegu Piastów w Jakuszycach i w Biegu Rycerskim w Norwegii.

Twój gest ma ogromne znaczenie!

Tylko jedno kliknięcie dzieli Cię od wsparcia dalszej działalności Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi!

Na cele statutowe

Dane osobiste

Terminy

Suma darowizn: 100,00zł