Unia Europejska

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie
ul. Brzozowa 75, 05-080 Izabelin
Centrala telefoniczna:
22 75-23-000
tel. 22 75-23-221
fax 22 75-23-009
tono@laski.edu.pl
KRS 0000054086

1113 okrążeń na rzecz niewidomych. VI Memoriał im. Zofii Morawskiej

Kolejna edycja Memoriału im. Zofii Morawskiej przeszła do historii. Dopisało nam wszystko – pogoda, partnerzy i oczywiście biegacze.

Memoriał im. Zofii Morawskiej to charytatywny bieg organizowany w podwarszawskich Laskach, którego celem jest integracja osób niewidomych i słabowidzących z osobami widzącymi. Impreza ma przede wszystkim charakter sportowy, ale oprócz biegu na terenie Ośrodka ma miejsce także piknik rodzinny. Dorośli, młodzież i dzieci mogą wziąć udział w różnych aktywnościach na stoiskach przygotowanych przez partnerów biegu. 

Tegoroczny Memoriał tradycyjnie rozpoczęły biegi dziecięce, które przynoszą ogrom radości nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom, wychowawcom i kibicom. W biegach tych każdego roku biorą udział także niewidomi i słabowidzący wychowankowie Lasek. Kiedy „Wiewiórki”, „Rysie” i „Wilki” (poszczególne kategorie wiekowe) skończyły już swoją rywalizację i odpoczywały z medalami na szyi, do startu przygotowywali się dorośli biegacze.

Bieg przyciągnął kilkuset uczestników

W tym roku na linii startu pojawiło się 350 amatorów biegania. Bardzo dużą popularnością cieszyła się rywalizacja drużynowa, która przyciągnęła do udziału w biegu wiele zespołów złożonych z przyjaciół i pracowników firm współpracujących z naszym Towarzystwem. Trasa jak co roku wynosiła około 3300 metrów, przebiegała częściowo przez alejki Ośrodka oraz przez szlaki Kampinoskiego Parku Narodowego. 

Ogrom atrakcji na stoiskach partnerów

W czasie trwania rywalizacji dla kibiców dostępne były stoiska naszych partnerów. W tym roku ponownie swoje stoisko wystawiła firma Shamir Polska, która stoi za projektem budowy Ogrodu Zmysłów. Można było na nim dowiedzieć się więcej na temat idei ogrodu, ale też zbadać sobie wzrok. Tuż obok swój namiot rozstawił warszawski oddział fundacji Szansa dla Niewidomych. W namiocie odbywały się pokazy sztuk walki oraz można było spróbować swoich sił w strzelaniu z laserowego pistoletu. Kawałek dalej Robert Mazurek, nauczyciel pracujący w naszym Ośrodku, przygotował rowerowy tor z przeszkodami. Ukończenie go wcale nie było prostym zadaniem!

Na środku parkingu można było zobaczyć wyjątkowy pojazd HMMWV (Humvee), który podstawił 10. Warszawski Pułk Samochodowy. Obok Wojska Polskiego swój namiot rozstawiła Retro Liga, gdzie chętni mogli poznać historię rozgrywek przedwojennej piłki nożnej. Kawałek dalej swoje stoisko przygotowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Co na nim było? Fauna i flora zagrożona wyginięciem, samochód celno-skarbowy i pokaz psa tropiącego.

Swoje stoiska zaprezentowali także przedstawiciele naszego Ośrodka. Chętni mogli skorzystać z usługi masażu prowadzonego przez naszych uczniów. Specjaliści i nauczyciele ze SCWEW Laski prowadzili warsztaty, na których można było poznać pismo brajla i inne ciekawe aspekty z życia osób niewidomych. Te stoiska były także doskonałą okazją do tego, żeby lepiej poznać i zintegrować się z osobami niewidomymi i słabowidzącymi. 

Podczas trwania biegu można było także wypić pyszną kawę na stoisku przygotowanym przez firmę B/S/H oraz lemoniadę i ciasta wystawione przez uczniów Szkoły Podstawowej w Borzęcinie. Dzieci mogły wziać udział w animacjach i warsztatach bębniarskich. 

1113 okrążeń – wspaniały wynik uczestników Memoriału

Dzięki tak wielu atrakcjom czas trwania biegu bardzo szybko dobiegł końca. Niektórzy uczestnicy biegu w ostatnich sekundach kończyli swoje okrążenia, a niektórzy niestety dobiegali tuż po zamknięciu pomiarów. Mimo to, satysfakcja z wybieganych okrążeń była ogromna! W tym roku uczestnicy Memoriału pokonali pętlę aż 1113 razy! Ten doskonały wynik ma bezpośrednie przełożenie na wsparcie naszej działalności!

Dziękujemy wszystkim biegaczom za trud i wylany na trasie pot, partnerom, pracownikom i wolontariuszm za niesamowite atrakcje i pomoc w organizacji tego wydarzenia oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy swoim zaangażowaniem i poświęceniem sprawili, że po raz kolejny mogliśmy się spotkać w Laskach na tej niezwykłej imprezie. Do zobaczenia za rok!