Unia Europejska

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie
ul. Brzozowa 75, 05-080 Izabelin
Centrala telefoniczna:
22 75-23-000
tel. 22 75-23-221
fax 22 75-23-009
tono@laski.edu.pl
KRS 0000054086

Niezwykła lekcja w… Metrze Warszawskim

Podczas zajęć orientacji przestrzennej uczniowie naszego Ośrodka uczą się m.in. sprawnego poruszania po mieście. Przejścia dla pieszych, schody, przystanki autobusowe – coś, co dla widzących jest oczywiste, od osób niewidomych i słabowidzących wymaga długiej nauki. Podobnie rzecz się ma ze środkami komunikacji miejskiej takimi jak autobus, trawmaj czy metro. Nauka wsiadania i wysiadania, poznanie rozkładu autobusu, umiejscowienia przycisków, uchwytów – to wszystko wymaga czasu, a przecież nikt nie zatrzyma metra w środku dnia. Chyba że…

…znajdziemy się w pociągu, który stoi na peronie bocznym! Taką możliwość dało naszym uczniom Metro Warszawskie! Grupa naszych wychowanków razem z instruktorami orientacji przestrzennej wybrała się na wycieczkę na stację Stadion Narodowy, gdzie na trzecim peronie, przygotowanym z myślą o trzeciej linii metra, mogli zapoznać się dokładnie z najnowszymi składami marki Skoda, które od niedawna poruszają się po drugiej linii. 

Sylwia Wyszyńska z Biura Promocji Metra Warszawskiego oraz maszynista Arkadiusz Prokurat umożliwili naszym uczniom zapoznanie się z wagonem metra w spokojnych warunkach. Każdy mógł sprawdzić umiejscowienie przycisków drzwi, przycisków awaryjnych, przejść się wzdłuż całego wagonu metra (a to aż ponad 100 metrów!), a nawet… usiąść w kabinie maszynisty. 

Nie wszyscy to wiedzą, ale nasi uczniowie potrafią rozpoznawać składy metra po wydawanych przez nie dźwiękach. Teraz, dzięki uprzejmości Metra Warszawskiego, uczniowie wiedzą dużo lepiej jak wyglądają nowe składy metra oraz jak bezpiecznie z nich korzystać.