Unia Europejska

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie
ul. Brzozowa 75, 05-080 Izabelin
Centrala telefoniczna:
22 75-23-000
tel. 22 75-23-221
fax 22 75-23-009
tono@laski.edu.pl
KRS 0000054086

Sesja sierpniowa dla pracowników Dzieła Lasek

Program sesji

29 sierpnia

 • 9:00 – Msza Święta, Kaplica Matki Bożej Anielskiej
 • 10:10 – 11:10 – ks. Marek Gątarz – Odpowiedzialność za słowo, Dom Przyjaciół Niewidomych
 • 11:10 – 11:30 – Przerwa kawowa
 • 11:30 – 12:30 – ks. Marek Gątarz – Wsłuchaj się w Słowo, Dom Przyjaciół Niewidomych

30 sierpnia, Dom Przyjaciół Niewidomych

 • 9:00 – 10:30 – dr Wojciech Wierzejski – Jak radzić sobie ze stresem i nadmiarem obowiązków? Profilaktyka.

  Zawód nauczyciela jest uznawany za jeden z najbardziej narażonych na długotrwałe oddziaływanie stresu chronicznego, powodującego kłopoty ze zdrowiem, wypalenie zawodowe oraz wyczerpanie fizyczne i emocjonalne. Jak radzić sobie ze stresem – to pilne wyzwanie naszych burzliwych czasów. Skąd w ogóle bierze się stres? Jakie są jego rodzaje, objawy i konsekwencje? Jakie są najlepsze strategie radzenia sobie z nim w życiu zawodowym i osobistym? Warsztat będzie miał charakter mocno praktyczny, oparty o doświadczenia pracy z nauczycielami, którzy dzielą się swoimi radami i przemyśleniami na ten temat.
 • 10:30 – 10:45 – Przerwa kawowa
 • 10:45 – 12:15 – dr Wojciech Wierzejski – Jak skutecznie motywować siebie i uczniów? Charakter, atomowe nawyki, dyscyplina, zasady i rozwój emocjonalny.

  Motywacja i motywowanie to zagadnienia w ostatnich latach mocno zaawansowane w akademickiej psychologii. Wiemy na ten temat coraz więcej i znamy coraz skuteczniejsze metody pracy nad sobą i z uczniami. Potrafimy zbadać profil motywacyjny, dostosować różne techniki motywacyjne do konkretnej osobowości, znamy bardzo praktyczne ścieżki poprawy naszej wewnętrznej motywacji (np. atomowe nawyki). Spotkanie będzie poświęcone zarówno prezentacji najnowszych wyników badań nad skuteczną motywacją, jak i pokazaniu skutecznych metod i technik pracy nad sobą i z uczniami.
 • 12:15 – 12:45 – Przerwa kawowa
 • 12:45 – 14:15 – dr Wojciech Wierzejski, Jak poprawić komunikację w zespole, z uczniami i z rodzicami uczniów? Zarządzanie konfliktem.

  Podniesienie jakości pracy własnej i zespołu wymaga poprawienia relacji. Lepsze relacje opierają się z kolei na udoskonalonej komunikacji. Jak skutecznie się komunikować? Asertywnie (nie pasywnie i agresywnie), rzeczowo, z szacunkiem, ale i z wyznaczeniem określonych granic i zasad. Jak nauczyć się lepiej słuchać i lepiej rozumieć “trudne”11” zachowania uczniów i ich rodziców? Jakie są sprawdzone schematy dobrej rozmowy i rozwiązywania określonych problemów? Warsztat poruszy zagadnienia praktyczne z zakresu zarządzania problemami i zarządzania konfliktami.

Sesja jest obowiązkowa dla Pracowników Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.