Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie
fax 22 75-23-009
tono@laski.edu.pl

Klasa 2 i 3 na wycieczce w Izabelinie

W poniedziałek, 15 kwietnia uczniowie klasy 2 i 3 wybrali się na wycieczkę do siedziby Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie. Na miejscu uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych. Pani Magda zaprezentowała nam okazy zwierząt żyjących w puszczy i opowiedziała o ich zwyczajach. Dowiedzieliśmy, że bóbr jest jednym z nielicznych zwierząt, które potrafi przystosować środowisko do własnych potrzeb. Tam, gdzie jest mało wody buduje tamy, które są na bieżąco sprawdzane i w razie jakiegokolwiek uszkodzenia, usterka jest likwidowana. Dlatego też bobra można nazwać inżynierem budownictwa. Oglądaliśmy również okaz i poroże łosia. Pomimo, że są to duże, ważące nawet 500 kilogramów zwierzęta, zachowują się raczej spokojnie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy czują się zagrożone, a że mają mocne kopyta, wtedy mogą dotkliwie kopnąć. Mieszkańcem Kampinoskiego Parku Narodowego jest również ryś, drapieżnik z rodziny kotów. Należy do zwierząt skrytych, ostrożnych i przezornych, dlatego trudno jest dokładnie stwierdzić, ile ich jest w puszczy. Oprócz oglądania, było jeszcze słuchanie odgłosów zwierząt: dzika, lisa, żurawia, wilka.
Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły, bo niecodziennie możemy oglądać łosia, rysia, żubra i nawet kreta w ich naturalnych rozmiarach.

Ola oglada łosi
Julia i Bartek ogladaja poroze łosia
Igor-i-Daryna-stoja-przy-zubrze
Daryna-przytula-sie-do-losia