Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie
ul. Brzozowa 75, 05-080 Izabelin
Centrala telefoniczna:
22 75-23-000
tel. 22 75-23-221
fax 22 75-23-009
tono@laski.edu.pl
KRS 0000054086

Trzecie spotkanie w ramach doszkalania instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności

Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

14 i 15 maja już trzeci raz spotkaliśmy się z Uczestnikami kursu doszkalającego instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności. To przedostatnie takie spotkanie. 

Podczas tego zjazdu, Uczestnicy byli słuchaczami wykładów z zakresu nauczania orientacji przestrzennej i mobilności w takich obszarach jak 

  • nowoczesne technologie,
  • echolokacja,
  • małe dzieci z niepełnosprawnością wzroku

Zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii poszerzyły znajomość aplikacji dostępnych na smartfony. Uczestnicy mogli przetestować je osobiście podczas spaceru na którym poruszali się z asystą wybranych aplikacji na urządzeniach. Sprawdzili je, przekonując się które z nich są najlepsze dla osób niewidomych, zaprowadzając je najlepszą drogą do celu. A kiedy technologia zawiedzie, pozostają dźwięki z otoczenia… O tym przekonały się uczestniczki dwóch grup na zajęciach dotyczących echolokacji. Dziewczyny trenowały na zewnątrz, używały pomocy, a także wykorzystywały słynną metodę „kląskania”. Dopełnieniem zajęć była możliwość przesłuchania nagrań binauralnych, dzięki nowoczesnym słuchawkom. Kontynuacja zajęć w tematyce małych dzieci z niepełnosprawnością wzroku zapoznała Uczestników z wyjątkowym i indywidualnym światem najmłodszych. Prowadząca zajęcia zaprezentowała pomoce w poruszaniu się, które stosuje się zanim dziecko będzie mogło poruszać się z białą laską. Zaprezentowane pomoce były ciekawym doświadczeniem dla uczestników, którzy po raz pierwszy mieli możliwość obcowania z tworzeniem planów przestrzennych na papierze pęczniejącym. Trenerka zwróciła szczególną uwagę na kreatywność i podejście do pracy z dziećmi. Cenne wskazówki każdej z instruktorki orientacji przestrzennej i mobilności wzbogacają szkolenia, które mają podnieść jakość pracy Uczestników.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z zajęć.